نگاهی به یک ارتباط مقدس .....

                                 

  1ـ اولین نماز در اسلام به صورت  جماعت خوانده شد پیامبر(ص) و علی (ع) و خدیجه (س) و بعدا سایرین به آن محلق شدند..... و جماعت خواندن این فریضه الهی به مترقی بودن دین اسلام که یک دین اجتماعیست اشاره می کند در قیاس با سایر ادیان ... و چه زیباست ((ایاک نعبد و ایاک نستعین )) تنها تو را می پرستیم و تنها از تو یاری می جوئیم ... این یک پرستش اجتماعی مشترک بین همه ی افراد یک جامعه بدون توجه به طبقه ، شغل ،تحصیلات ، نژاد و ..............................................................................                                                                                         2 ـ  و اما محراب مکانی مقدس برای ادای فریضه ای مقدس حتی در شهر هزار رنگ کوفه.. علی (ع)    در آنجا به رستگاری رسید .... در زمان راز و نیاز با خالق یکتا..

3 ـ  همیشه به نماز ظهر روز دهم فکر می کنم  ... قیامی که همیشه و همه جا در مورد آن صحبت              می کنیم پای منبر می رویم ، نوحه می کنیم، تعزیه می خوانیم ،سینه می زنیم.... اما در ظهر عاشوراامام در زیر باران تیر، نیزه  وسنان نماز را بر پا کرد آن هم به جماعت ... عظمت این کار را که من نمی توانم با زبان ناقص و الکنم بیان کنم......

 

4 ـ وقتی در سالهای قبل خسی در میقات جلال آل احمد را خواندم .. چه زیبا نماز را توصیف کرده ، نیکوست که از زبان خود ایشان بخوانیم......((دیشب که سرم را گذاشتم زمین رفتم تا چهار صبح که ورود یک دسته جدید حجاج خانه را شلوغ کرد و چراغها را زدند و همه سر پا و بعد تطهیری و بعد مسجد النبی بزرگترین  غبن این سالهای بی نمازی ، از دست دادن صبح ها بوده ، با بویش ، با لطافت سرمایش ، با رفت و آمد چالاک مردم ، پیش از آفتاب که بر می خیزی انگار پیش از خلقت برخاسته ای و هر روز شاهد این تحول روزانه بودن از تاریکی به روشنایی از خواب به بیداری و از سکون به حرکت . و امروزصبح چنان حالی داشتم که به همه سلام می کردم . هیچ احساسی از ریا برای نماز یا ادا در وضو گرفتن . دیروز یا پریروز هنوز باورم نمی شد که این منم و دارم عین دیگران یک ادب دینی را به جا می آورم . ...صبح وقتی می گفتم (( السلام علیک ایها النبی )) یکمرتبه تکان خوردم . ضریح پیش رو بود و مردم طواف می کردند و برای بوسیدن از سر و کول هم بالا می رفتند...که یکمرتبه گریه ام گرفت .....))

5 ـ اگر بخواهم به یک نماز جماعت تاریخی دیگر اشاره کنم می توانم به نماز عید فطر تاریخی که به امامت شهید دکتر مفتح در سال 57  اقامه شد و ضربات ویران کننده ای که بر  پیکر رژیم طاغوتی زد.       6 ـ  راستی هیچ وقت تصویر صدام حسین را که بر صفحه رسانه های بعثی در حال اقامه نماز بود فراموش نمی کنم .. نمازی ریاکارانه... تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل ....

 7ـ و امروز در خاورمیانه تا شمال آفریقا نماز کلید مشترک تمامی انقلاب ها و جنبشهای اجتماعی و     اسلامیست که تا مدتها رسانه های جهان نمازهای جماعت و جمعه میدان التحریر قاهره را فراموش نمی کند نمازهای هایی که باعث شد تومار خاندان مبارک بن علی و ... در هم پیچیده شود و  دور نیست  زمانی که  در بحرین ،یمن واردن و... شاهد رسیدن به پیروزی نهایی برای مسلمانان با برپایی این فریضه الهی باشیم .

امیر اله وردی دانشجوی کارشناسی ارشد تغذیه دام

عضو ستاد اقامه نماز دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساوه

/ 0 نظر / 14 بازدید